Ząbki

Ząbki dziecka i dbanie o nie to bardzo ważna sprawa. Ja jako
osoba dorosła mam na tym punkcie pypcia i panicznie boję się wizyty u dentysty…
(jako dziecko swoje wysiedziałam na fotelu…aparaty na żeby,wyrwanie itp…. Trauma
do końca życia). Takich wspomnień chce oszczędzić moim dzieciom dla tego
przyłączyłam się do akcji ZACHĘĆ SWOJE DZIECKO DO MYCIA ZĘBÓW
Dzięki temu dowiedziałam się wielu przydatnych wskazówek dotyczących
ząbków dzieci jak i mogliśmy przetestować dla was nowe pasty i szczoteczki.
·          Kiedy zacząć myć ząbki dziecka??? Odpowiedź jest prosta JAK NAJWCZEŚNIEJ. Oswajać dziecko do ingerencji w buzi można za nim wyjdą pierwsze ząbki. Po wypiciu mleczka weź jałowy wacik i ciepłą woda delikatnie wymasuj dziąsła malucha. Gdy dziecko jest nie co starsze można użyć specjalnych nakładek na palec czy gryzaków. Dziecko uczone mycia ząbków –dziąseł w wczesnym wieku nie będzie miało później problemu z higieną .
·         Szczoteczka ważne by była odpowiednio dobrana i wprowadzona od pierwszego ząbka dziecka. Dotychczas Wiki jak i Adasiowi szczoteczki nudziły się z prędkością światła … w zasadzie co wizyta w markecie Wika chciała nową… a Adasiowi wsadzić coś do paszczy graniczyło z cudem… lub utratą ręki… Szczoteczce sonicznej BABY SONIC nie wróżyłam lepszej kariery… i się pomyliłam! Dzieciaki swoje szczoteczki kochają :świecą ,wibrują i są dopasowane do ich wieku (główka szczoteczki Adka jest mniejsza od tej Wikowej).
·         Prawidłowe mycie zębów to podstawa. Czy wiecie że większość z nas myje swoim dzieciom źle ząbki?? Ba swoje też myjemy źle… a więc jak to robić??
1.       Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym
2.       Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym.
3.       Powierzchnie żujące i tylne czyść ruchami w przód i tył.
4.       Ząbki przednie myj ruchami pionowymi: góra–dół, góra–dół.

Staraj się nie uczyć dziecka mycia zębów w wannie, pod prysznicem czy w trakcie zabawy w wodzie. Nie odwracaj jego uwagi od procesu mycia . Najlepiej jest postawić dziecko naprzeciwko lustra tak by widziało co dzieję się w jego buzi.
·         Do mycia ząbków należy wybrać dobrą pastę i taką dobraną do wieku naszego malucha. Sama wiem że na rynku wybór jest kosmiczny i trudny… Pamiętajcie by pastę z fluorem wprowadzić od pierwszego ząbka u malucha.
ADAŚ używa pasty BRUSH-BABY 0-3 i na pewno nie zamienimy jej na inną. Biorąc pod uwagę jej skład jest idealna dla pierwszych ząbków maluszka.
 • niska zawartość fluoru - tylko 500 ppm
 • nie pieni się w ustach
 • bardzo delikatny, przyjemny smak - mięta z jabłkiem
 • zawiera xylitol - naturalny składnik słodzący
 • nie zawiera laurylosiarczanu sodu - SLS FREE
 • wygodna tubka - pojemność 50ml
Pasty Brush-Baby zawierają zarówno fluor i xylitol - dlaczego?
Fluor zawarty jest w większości past do zębów, ponieważ wzmacnia szkliwo zębów chroniąc je przed próchnicą. Od 6 miesiąca do 3 roku życia dziecka zęby rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. Jeżeli będziemy aplikować dziecku pastę z dużą zawartością fluoru (1500 ppm lub więcej) istnieje ryzyko zatrucia, gdyż dzieci nie mają wyuczonego jeszcze na tym etapie rozwoju odruchu wypluwania nadmiaru pasty. Bezpośrednie objawy zatrucia fluorem to plamy na zębach oraz symptomy takie jakie występują przy zwykłym zatruciu. Zatrucie fluorem powszechnie nazywane jest fluorozą.
Oto kilka porad, jak prawidłowo stosować pasty z fluorem:
 • zawsze używaj pasty odpowiedniej dla wieku dziecka, chyba że została polecona inna przez lekarza stomatologa
 • niemowlęta i małe dzieci mają tendencję do połykania pasty więc nakładaj jej bardzo mało
 • pastę po myciu zębów należy wypluć
 • nie płukać jamy ustnej po myciu zębów, w ten sposób fluor pozostaje w ustach przez co wzmacnia szkliwo na dłuższy czas
 • nie pozwalajmy dzieciom na zjadanie pasty
Pasty do zębów również zawierają xylitol - naturalny cukier, który jest przyjazny dla naszych zębów. Bakterie wywołujące próchnicę nie mogą z niego korzystać, więc nie produkują kwasów, które niszczą zęby. Badania wykazały, że fluor działa lepiej w obecności xylitolu.
WIKUSIA jak na starszaka przystało używa pasty z drugiego etapu czyli dla dzieci 3-6 lat skład Wikowej pasty również jest imponujący i podobnego nigdzie nie znalazłam:
·         smak tutti-frutti zachęca dzieci do regularnego szczotkowania zębów - mycie pastą Brush-Baby to prawdziwa przyjemność
 • zawiera xylitol - naturalny cukier, który zapobiega powstawaniu próchnicy
 • wzmacnia szkliwo - pasta zawiera fluor w bezpiecznym stężeniu 1350 ppm
 • nie pieni się w ustach
 • nie zawiera laurylosiarczanu sodu (SLS)
Pamiętajmy by chronić ząbki naszych dzieci,unikajmy słodkich napojów na noc po ,których dziecko nie myje zębów. Wizyta u dentysty to nic strasznego dobrze gdy dziecko się oswoi z fartuchem a i my dorośli będziemy spokojniejsi iż dobrze dbamy o buzie maluchów. Im wcześniej dziecko nauczy się dbania o ząbki tym mniej problemów później będzie. Na szczęście w naszym wypadku Wika szczotkowanie lubi i wie że trzeba myć ząbki. Adaś zaś lubi zabawić się w piranie i pogryźć osobę myjąca ale z czasem i jemu lepiej będzie szło.

Produkty jakie zostały wykorzystane w poście czyli pasty i szczoteczki pochodzą ze sklepu ARSDENTAL .4 komentarze:

 1. Ja też swoje przeżyłam na fotelu dentystycznym :( niestety traumę będę miała do końca życia. Nie usiądę na fotel, dopóki nie usłyszę, że dostanę znieczulenie :/

  dlatego też staram się bardzo żeby Martynka miała zdrowe ząbki i mam nadzieję, że genetycznie odziedziczy je po swoim tacie, bo on ma perły nie zęby :D

  filmik super !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj ja też i to końską dawkę znieczulenia .... buziaki dla was dziewczyny :*

   Usuń
 2. jak Ona super mówi :)

  OdpowiedzUsuń