O tym się nie mówi! PEDICUL – HERMAL

Ile razy wstydziłyście się o coś zapytać koleżankę, mamę, znajomą? Bałyście się oceny, szeptów za plecami czy zwyczajnie braku wiedzy w danym temacie. Przyznam się że tez tak miałam! Jednak najwyższa pora łamać stereotypy i na pewne tematy rozmawiać głośno, bez strachu i z kulturą. Pytanie o coś , szukanie informacji nie jest niczym złym… Pamiętajcie o tym!
Dziś więc poruszymy jeden taki temat o jakim się nie mówi… WSZY. Kto z was wie co to jest? I lepiej jak TO się leczy? Ja nie wiedziałam … dosyć długo! Jedyne co mi się kojarzyło z tym słowem to brud. Myślałam jak większość  ludzi czyli stereotypem.  Do czasu.
Będąc w szpitalu zadzwoniła do mnie koleżanka z innego miasta, rozmawiałyśmy co tam u mnie słychać, jak się czuję i wreszcie powiedziała mi a wiesz u nas „Ania” przyniosła z przedszkola WSZY… Cisza… Kurde Kaśka i nie wstydzisz się o tym mówić? Co Ty – głupia jesteś? Przecież to nie koniec świata! Zaraz… bladego pojęcia nie masz o co chodzi, mam rację? No masz… To słuchaj zaraz Ci ogarnę ten temat , bo wiesz Dzieciaki też mogą złapać WSZY i to nic złego będziesz wiedziała co masz robić…

Słuchałam.

FAKTY NA TEMAT WSZY :
Wszy to charakterystyczne płaskie i bezskrzydłe owady, które nie potrafią skakać ani latać. Mogą przybierać zarówno białą jak i brązową barwę, w zależności od koloru włosów żywiciela. Długość wszy wynosi od 2 do 4,7 mm, są więc wielkości ziarnka sezamu. Mają sześć odnóży, które zakończone są pojedynczymi pazurami. Natomiast ich jaja-gnidy pojawiają się u nasady włosów. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni werdyktu czy mamy do czynienia z wszawicą, najbezpieczniej udać się do lekarza rodzinnego na konsultację
Jeśli Twoje dziecko ma wszy, poinformuj o tym przedszkole lub szkołę.
Ważne jest, by po stwierdzeniu wszy u swojej pociechy poinformować o tym placówkę, do której uczęszcza. Ułatwi to działania Dyrekcji, będzie miała ona możliwość zapanowania nad wszawicą w placówce. Brak informacji o zarażeniu wszami i w konsekwencji brak szybkiej reakcji wszystkich z otoczenia dziecka, grozi ponownym zarażeniem pasożytem. W przypadku zarażenia wszami liczy się czas i wspólne działanie!
Wszy nie atakują wszystkich.
Obserwacje laboratoryjne oraz „w terenie” potwierdzają fakt, że wszy wybierają niektóre głowy częściej niż inne. Może to być związane z zapachem potu. Nie ma natomiast związku z higieną żywiciela.
Jeśli dziecko ma wszawicę, należy przeprowadzić kontrolę całej rodziny.
Wesz głowowa potrafi w bardzo łatwy sposób przenieść się na nowego żywiciela, a wspólna zabawa czy wypoczynek z pewnością im to ułatwia. Dlatego bardzo ważne jest, by sprawdzić czy inni członkowie rodziny nie zdążyli się zarazić.
 Wszy nie mogą przetrwać bez żywiciela.
Naturalnym środowiskiem dla wszy głowowej jest skóra głowy i włosy, a pożywieniem ludzka krew. Bez swojego żywiciela nie jest w stanie przeżyć więcej niż 1-2 dni.

MITY NA TEMAT WSZY :
 Wszy mogą przeskoczyć na naszą głowę.
Wszy to owady bezskrzydłe. Nie potrafią latać, ale również skakać ani pływać. Na naszej głowie mogą znaleźć się poprzez bezpośredni kontakt z włosami osoby zarażonej bądź pośrednio, gdy używamy przedmiotów, które miały styczność z czupryną chorego.
 Zwierzęta również przenoszą wszy.
Jedynymi żywicielami wszy głowowej są ludzie, nie jest więc możliwe, by pies, kot czy chomik przenieśli je na człowieka. To prawda, że istnieją wszy bytujące na zwierzętach, jednak nie zagrażają one ludziom.
 Ścięcie włosów wyeliminuje wszy.
Obcięcie włosów nie wyeliminuje wszawicy, jednak może wspomóc walkę z tą chorobą. Na krótszych włosach łatwiej zobaczyć i wyeliminować pasożyty. Obecnie dostępne na rynku preparaty, jak Pedicul Hermal, pomagają skutecznie zwalczyć chorobę nawet przy długich włosach. Współcześnie, nie ma więc potrzeby rezygnowania z długiego warkocza.
 Wszawica to efekt braku higieny.
Jest jednym z najpopularniejszych mitów. Dla wszy higiena żywiciela lub jej brak jest bez znaczenia. Ten pasożyt może bytować na każdym rodzaju ludzkiej skóry głowy lub włosach. Jedynym powodem, przez który możemy nabawić się wszawicy jest kontakt włos-włos z osobą zarażoną.

Skoro teraz już wiemy co to są WSZY to jak mamy się przed nimi bronić? Najważniejsza jest PROFILAKTYKA.  Jednym z najczęściej powielanych mitów na temat wszawicy jest wiązanie jej z brakiem higieny. Niestety dla wszy higiena żywiciela lub jej brak jest bez znaczenia. Ten pasożyt może bytować na każdym rodzaju ludzkiej skóry głowy i włosach. Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć, można stosować w codziennym życiu kilka prostych zasad, które mogą pomóc nam ustrzec się przed tymi pasożytami.
Wszy przenoszą się poprzez kontakt włosów z włosami osoby zakażonej. Nie musi to być kontakt bezpośredni, ale np. przez czapkę czy grzebyk.
 • Używając pożyczonej czapki, grzebyka, gumki do włosów narażamy się na kontakt z pasożytem. Konieczne wiec jest sprawdzenie czy wraz z piękną spinką nie przekładamy na naszą głowę wszy. Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wszawicy, polecamy używanie tych przedmiotów jak osobistych i ograniczenie ich pożyczania do minimum.
Wszy głowowe potrafią rozprzestrzeniać się dosłownie wszędzie: w przedszkolu, na boisku, a nawet w tramwaju. Stojąc w zatłoczonym autobusie umożliwiamy tym pasożytom wędrówkę między głowami. Nie da się wyeliminować z naszego życia tego czynnika zagrożenia, co więc zrobić?
·         Przede wszystkim obserwować! Gdy skóra głowy zaczyna swędzić i widzimy, że nasza pociecha nieustannie drapie się po głowie – należy taką głowę obejrzeć. Im szybciej zdiagnozujemy problem, tym szybciej będziemy mogli zareagować.
Największym zagrożeniem w przypadku wszawicy jest ukrywanie tej informacji przed innymi potencjalnie zagrożonymi osobami. Dlatego też w przypadku stwierdzenia wszawicy u naszego dziecka, powinniśmy otwarcie poinformować osoby z naszego otoczenia oraz dyrekcję szkoły.
 • Nawet jeżeli wyleczymy głowy domowników, powrót do środowiska, w którym wystąpiła wszawica i gdzie nie jest kompleksowo leczona, może grozić powrotem wszy na naszą głowę.

Gdy wszawica zagości w naszym domu, po usunięciu jej z głów mieszkańców warto zastosować poniższe kroki, w celu minimalizacji jej nawrotu.
 • Kontrola głów domowników
Przez kolejne 10 dni należy sprawdzać obecność wszy i gnid u wszystkich pozostałych członków rodziny. Jeżeli znajdziemy u nich wszy i/lub gnidy, powinniśmy poddać domowników zabiegowi usuwania wszy.
 • Czysta pościel i ręczniki
Jeżeli w domu pojawiła się wszawica, powinniśmy wyprać ubrania, pościel i ręczniki zarażonych osób w temperaturze przynajmniej 60 °C.
 • Odkażanie
W celu odkażenia przedmiotów nie nadających się do prania możemy umieścić je w plastikowym worku i pozostawić przez przynajmniej 3 dni w temperaturze pokojowej albo przez przynajmniej 24 godziny w temperaturze od -15 do -18 °C, w zamrażarce.
Produkty służące do pielęgnacji włosów (grzebień, szczotka) możemy zanurzyć na 10 minut w gorącej wodzie o temperaturze 60 °C.
 • Odkurzanie
Warto również dokładnie odkurzyć dywany, podłogi i obicia mebli, a następnie wyrzucić do śmieci worek z odkurzacza.

Widzicie temat nie jest aż taki straszny jak się wydawał. Jednak trzeba wiedzieć „z czym” się walczy. Warto by uczyć dzieciaki zwłaszcza dziewczynki by np. w przedszkolu nie wymieniały się spinkami czy gumeczkami i nie czesały swoich włosów szczotką koleżanki. Taka mała zapobiegliwości może uchronić dziecko przed zarażeniem. Gdy jednak do niego dojdzie trzeba w walce z wszawica zastosować odpowiedni środek. Moja znajoma poleciała mi konkrety i od razu go zakupiłam… Tak na zaś w sumie doskonale wiecie że jestem mistrzynią planowania i lubię przygotować się na pewne ewentualności znacznie wcześniej. W tym wypadku jest tak samo. Jeśli więc temat was zaciekawił albo chcecie też na wszelki wypadek w swojej apteczce mieć skuteczny i bezpieczny środek do walki z wszawicą kupcie PEDICUL HERMAL.  Już wam piszę co to za środek. Sama studiowałam ulotki bo i dla mnie to całkowita nowość.
Współcześnie problem wszawicy możemy mieć z głowy szybko i bezpiecznie! Nawet przy długich włosach pomoże Pedicul Hermal.
 • Jest to wyrób medyczny zawierający 100% czystego dimetykonu (oleju silikonowego).
 • Nie zawiera żadnych barwników, substancji zapachowych ani środków konserwujących.
 • Zastosowanie wyrobu Pedicul Hermal w 10 minut umożliwia skuteczne pozbycie się wszy głowowych oraz gnid (jajeczek wszy), bez konieczności użycia trujących związków chemicznych, zwanych insektycydami.
 • Może być stosowany od 1 dnia życia u niemowląt, dzieci i osób dorosłych, także u kobiet w ciąży i matek karmiących.
 • Pedicul Hermal nie wykazuje interakcji z innymi produktami.


JAK DZIAŁA PREPARAT NA WSZY PEDICUL HERMAL I JAK GO STOSOWAĆ ?
Dzięki specjalnym, fizycznym właściwościom Pedicul Hermal blokuje otwory oddechowe wszy i gnid. Po 10 minutach od zastosowania wyrobu wszy ulegają uduszeniu, a dalsze dojrzewanie gnid zostaje zatrzymane. Takie działanie zapobiega rozprzestrzenianiu i rozmnażaniu tych pasożytów.
Wyrób należy stosować wyłącznie zewnętrznie, na nieuszkodzoną skórę. Na etykiecie umieszczonej z tyłu butelki wydrukowano oznaczenia, które pomagają w odmierzeniu niezbędnej ilości płynu Pedicul Hermal. Odstęp pomiędzy podziałkami odpowiada około 25 ml.

*Uwaga: W przypadku bardzo długich lub bardzo gęstych włosów może być konieczne zastosowanie większej ilości płynu w celu całkowitego zwilżenia włosów i skóry głowy.
 • Płyn Pedicul Hermal należy nakładać na suche włosy i masować aż do całkowitego zwilżenia płynem włosów i skóry głowy.
 • Należy upewnić się, że płyn nie dostaje się do oczu ani uszu (W przypadku dostania się płynu do oczu może pojawić się łagodne podrażnienie oczu. W razie przypadkowego kontaktu płynu z oczami należy przepłukać je czystą, bieżącą wodą. W przypadku utrzymującego się podrażnienia, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub okulisty).
 • Po nałożeniu, płyn trzeba pozostawić na włosach przez co najmniej 10 minut.
 • Po 10 minutach działania płynu należy wyczesać włosy pasmo po paśmie, za pomocą załączonego grzebienia. Płyn ułatwi rozczesywanie włosów, nawet długich.
 • Następnie należy dokładnie umyć włosy, raz lub dwa razy, ciepłą wodą i zwykle używanym szamponem.
W ciągu następnych 10 dni należy regularnie sprawdzać, czy obecne są wszy lub gnidy na włosach (blisko skóry). W przypadku ponownego stwierdzenia obecności wszy lub gnid należy powtórzyć cały zabieg. W celu zapewnienia usunięcia wszy, które mogą pojawić się później, zaleca się powtórzenie zabiegu po 8-10** dniach od pierwszego zastosowania.
**Zalecenie Instytutu Roberta-Kocha
Pedicul Hermal jest produktem bezpiecznym, który mogą stosować zarówno dorośli jak i dzieci w każdym wieku, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wyrobu nie wolno stosować w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości (alergii) na dimetykon.
Pedicul Hermal należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy przechowywać wyrobu medycznego Pedicul Hermal w temperaturze powyżej 30 °C.
Wyrobu medycznego nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z wyrobem medycznym, który nie jest już potrzebny. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Przebrnęliśmy przez ten temat, jak widzicie nie było tak strasznie. Mam nadzieję że w tekście znaleźliście wszelkie niezbędne informacje na temat wszy i nie będziecie się już wstydzić o tym rozmawiać. Pamiętajcie problemy rosną do rangi tych nie do pokonnia tylko w tedy gdy o nich nie rozmawiamy.


Zapraszamy na stronę WSZOPEDIA.PL

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz