Kamienie milowe.

Kamienie milowe :
Noworodek od narodzin uczy się samych nowych rzeczy, wszystko dla niego staję się ciekawe, przyciąga jego wzrok, każdy bodziec po opuszczeniu brzucha mamy jest czymś zupełnie nieznanym. Maluszek od narodzin do ukończenia przez niego 5 miesiąca życia każdego dnia nabywa nowe umiejętności , sukcesy , nowe kamienie milowe w rozwoju. Ten etap w życiu dziecka jest bardzo ważny dzięki niemu noworodek staje się coraz bardziej świadomy swojego ciała i otoczenia.
Dziś powiem wam czego możecie się spodziewać w kolejnych etapach rozwoju ( w kolejnych miesiącach) i jak możecie wspierać wzrost i rozwój maluszka podczas etapów tej ekscytującej drogi.


WYGLĄD : Noworodki w momencie narodzin są pokryte mazią płodową – białą wydzieliną. Twoje dziecko prawdopodobnie będzie mieć najpierw kolor niebieski lub śliwkowy, lekko spłaszczony nosek, stożkowaty kształt główki i pomarszczoną skórę. To normalne, że dziecko wykazuje pewne ślady porodu przez pewien czas po narodzinach. Dzieci urodzone przez cięcie cesarskie generalnie nie wykazują takich cech, ponieważ ich narodziny znacznie różnią się od porodu siłami natury.  

SEN: W pierwszych tygodniach życia, Twoje dziecko będzie przesypiać 12-20 godzin dziennie, w ciągu dnia lub w nocy i będzie budzić się co 2-3 godziny na posiłki. Potrzeby dietetyczne Twojego dziecka muszą być spełnione, aby mogło bez przeszkód korzystać ze snu. Dziecko rośnie i rozwija się również podczas snu – zadbaj zatem o to, aby Twoje dziecko otrzymywało wystarczającą ilość odpowiednich składników odżywczych potrzebnych do rozwoju
ROZWÓJ POZNAWCZY I MOTORYCZNY : Zaraz po urodzeniu Twoje dziecko osiąga kamienie milowe w obszarach rozowju fizycznego, poznawczego i komunikacyjnego, które są efektem rozwoju i wzrostu jego mózgu. Pierwsze tygodnie będą zdominowane przez sen (12-20 godzin dziennie), jedzenie (co 2-4 godziny), płacz i wykonywanie ruchów mimowolnych w odpowiedzi na bodźce, na przykład: ssanie.

PŁACZ DZIECKA : Płacz to jedyna forma komunikacji, którą obecnie dysponuje Twoje dziecko. Zachowaj cierpliwość, wkrótce zrozumiesz, co maluch próbuje Ci powiedzieć. Oto kilka pomocnych wskazówek:
 • Uważnie słuchaj każdego płaczu. Płacz sygnalizujący głód może być krótki i może mieć niską tonację. Płacz ze złości brzmi jak złość. Płacz z bólu zaczyna się od pisku na wysokich tonach, po którym następuje długa pauza, a następnie kwilenie. Delikatne kwilenie to zazwyczaj sen.
 • Spróbuj ukołysać malucha, chodząc z nim po domu lub delikatnie bujając go na boki.
 • Spróbuj pomóc mu w odbiciu, aby uwolnić zatrzymane gazy, lub delikatnie poklepując bądź masując mu plecy.
 • Spróbuj zrobić ciepłą kąpiel.
 • Włącz łagodną muzykę.
 • Sprawdź temperaturę ciała. Jeżeli przekracza 38ºC, może to być infekcja. W takim przypadku zadzwoń do pediatry. Jeżeli wynosi 37,5–38ºC – jest to stan podgorączkowy.
 • Postaraj się zachować spokój. Jeżeli potrzebujesz przerwy, poproś o pomoc lub poradę. Jeżeli nie masz nikogo koło siebie, połóż malucha bezpiecznie w łóżeczku na minutę lub dwie, będziesz miała moment na złapanie oddechu.
 • Nigdy nie potrząsaj dzieckiem! Potrząsanie może spowodować utratę wzroku, uszkodzenie mózgu, a nawet śmierć!
 • Zadzwoń do pediatry, jeżeli płacz dziecka utrzymuje się przez dłuższy czas.

ZMYSŁY : Rozwój zmysłów Twojego dziecka zaczął się w życiu płodowym i jest kontynuowany po urodzeniu. Oto kluczowe kamienie milowe w rozwoju pięciu zmysłów Twojego dziecka:
 • Smak: noworodki potrafią już rozróżniać niektóre smaki, na przykład słodki i kwaśny.
 • Węch: zmysł węchu Twojego dziecka intensywnie rozwija się od trzeciego trymestru ciąży. Teraz używa go do znalezienia źródła pożywienia i ukojenia w znajomych zapachach Mamy i Taty.
 • Wzrok: wzrok Twojego dziecka jeszcze nie jest w pełni rozwinięty, ale od urodzenia znacznie się poprawił. Wraz z rozwojem wzroku maluch będzie wpatrywać się w Twoją twarz przez coraz dłuższy czas, oraz zacznie śledzić wzrokiem ruchome przedmioty. Na tym etapie potrafi skupić wzrok na kontrastowych przedmiotach w odległości 23-30 cm, jakkolwiek jego wzrok zyska ostrość i wyrazistość za kilka miesięcy. Jego uwagę będą zwracać kontrastowe wzory i jaskrawe kolory. Cienie, czarno-białe fotografie, ludzkie twarze i zabawki przeznaczone dla niemowląt będą wzbudzać jego zainteresowanie. Postaraj się uniknąć nadmiernej stymulacji – zadbaj o to, aby maluch odpoczywał w stopniu wystarczającym dla rozwoju jego mózgu.
 • Słuch: słuch Twojego dziecka będzie nieco przytłumiony w pierwszych tygodniach życia. Pomoże mu to w stopniowym przestawieniu się z rytmów, które pamięta z łona mamy, na hałasy świata zewnętrznego. Twoje dziecko zaczęło praktykować habituację lub zdolność do zmniejszenia reakcji na powtarzane bodźce jeszcze w życiu płodowym, a teraz nadal rozwija tę umiejętność. Habituacja na powtarzane bodźce stanowi wczesną formę nauki i jedną z najprostszych form zapamiętywania. Polega na „wyciszeniu“ otoczenia, co pozwala maluchowi spać przy znanych dźwiękach, na przykład przy dźwięku wentylatora lub hałasie dobiegającym z ulicy.
 • Dotyk: zmysł dotyku Twojego dziecka zaczął kształtować się w łonie mamy. Zaczyna się od ust i rozprzestrzenia się na całe ciało. Może to wyjaśniać zwyczaj wkładania wszystkich przedmiotów do buzi.

KOMUNIKACJA : Komunikacja i interakcja to ważny element rozwoju Twojego dziecka. Rozwój słuchu dziecka zaczął się w życiu płodowym i jest kontynuowany i rozwijany na potrzeby nowych umiejętności lingwistycznych malucha. Widzenie jest niewyraźne, a słuch przytłumiony, ale dziecko jest w stanie rozpoznać zapach Twojego ciała i intonację Twojego głosu, co oznacza, że reaguje na Twój głos, przestaje płakać, gdy go podniesiesz i szuka u Ciebie pocieszenia. Możesz wzmacniać jego rozwój, aby pomóc mu w osiąganiu kamieni milowych poprzez zapewnienie zbilansowanego pożywienia i stymulowanie jego rozwoju poznawczego poprzez działania interaktywne, na przykład:
 • Zapewniając dziecku inną perspektywę: przytul malucha do swojej klatki piersiowej, twarzą nad Twoim ramieniem. Delikatnie, ale stabilnie podtrzymuj główkę.
 • Naśladowanie dziecka: gdy maluch jest cichy i czujny, obserwuj jego zachowanie, a potem spróbuj go naśladować.

Dzięki lepiej rozwiniętemu wzrokowi i słuchowi, Twoje dziecko może osiągać kolejne kamienie milowe i być bardziej świadome otaczającego go środowiska. 
Zobacz wszystko

KOMUNIKACJA : Na tym etapie Twoje dziecko nie tylko zacznie rozpoznawać Twój głos, lecz również zacznie na niego reagować dźwiękami przypominającymi samogłoski (wokalizowanie, gaworzenie, wydawanie dźwięków). Co więcej, maluch może otwarcie okazywać przyjemność z przebywania na rękach i słuchania głosu, a nawet może po razy pierwszy zareagować uśmiechem na Twój uśmiech.

ZMYSŁY: Zmysły powoli zaczynają się coraz bardziej kształtować .

SEN: Każde dziecko ma inny rytm snu: niektóre śpią nieregularnie, inne regularnie. Wszystkie dzieci prędzej lub później wypracowują sobie stały rytm snu. Spróbuj stworzyć ramy czasowe, które sprawdzą się dla Was obojga. 

PŁACZ DZIECKA : Płacz dziecka sygnalizuje zupełnie to samo co w miesiącu pierwszym pamiętaj by dokładnie wsłuchać się w dziecko.

ROZWÓJ POZNAWCZY I MOTORYCZNY : Szybki rozwój mózgu Twojego dziecka doprowadził je już do wstępnego zrozumienia, w jaki jedno zdarzenie może prowadzić do drugiego. Maluch może zacząć przewidywać określone zdarzenia poprzez zachowanie, na przykład poprzez mlaskanie na widok piersi lub butelki, ponieważ wie, że jest to pora jedzenia. Taki rutynowy schemat działa na dziecko uspokajająco, warto zatem ustalić regularny rytm od samego początku, na przykład codzienny spacer lub kąpiel plus bajka na dobranoc. Wspomagaj rozwój poznawczy dziecka poprzez interaktywną zabawę, na przykład teatr lalek: przedstawienie z udziałem pluszaków lub lalek wyskakujących zza Twoich pleców albo zza łóżeczka. Niedługo maluch może zacząć domagać się takiej zabawy. Odruchy mimowolne w odpowiedzi na bodźce będą nadal utrzymywać się w drugim miesiącu życia dziecka.

Twoje trzymiesięczne dziecko jest bardziej uważne i towarzyskie; może nawet po raz pierwszy zareagować uśmiechem na uśmiech. Sprawdź, jakie kamienie milowe osiągnie Twoje dziecko w tym miesiącu.

KOMUNIKACJA : Twoje dziecko osiągnęło nowy poziom koordynacji, samodzielności, zabawy, reakcji emocjonalnych i werbalnych. Staje się coraz bardziej uważne i towarzyskie. Maluch może okazywać szereg emocji, w tym fascynację i znudzenie. Potrafi samodzielnie tworzyć różne dźwięki z samogłosek, czyli gaworzyć, oraz może używać różnych dźwięków i gestów, jako „konwersacji“.
Zachęcaj dziecko do postępów poprzez interaktywną zabawę i rozmowę. Mów do dziecka przez cały dzień, przedstawiając i objaśniając mu codzienne otoczenie. Sprawdzaj różne tonacje i różny rytm, aby ustalić, jaki sposób mówienia lubi Twoje dziecko. Eksperymentuj z różnym tempem mowy i obserwuj, co zwraca jego uwagę.
ZMYSŁY : Twoje dziecko będzie coraz bardziej ciekawe i zafascynowane swoimi rączkami, które już wkrótce będą w stanie chwycić grzechotkę – nawet, jeżeli tylko na sekundę. Zapewnij mu stymulację ręka-oko, dając mu małą, miękką grzechotkę i pokaż mu, jak wydawać nią dźwięk. 

SEN :W wieku 3 miesięcy Twoje dziecko może potrzebować 10,5-16,5 godzin snu dziennie. Niektóre dzieci w tym wieku potrafią przespać 6-8 godzin w nocy, a większość potrzebuje 2-3 drzemek w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że każde dziecko jest wyjątkowe i jest to jedynie wskazówka. Każde dziecko ma inny rytm snu: niektóre śpią nieregularnie, a inne regularnie. Wszystkie dzieci prędzej lub później wypracowują sobie stały rytm snu. Spróbuj stworzyć ramy czasowe, które sprawdzą się dla Was obojga. 

PŁACZ DZIECKA: Maluszek płaczem sygnalizuje te same potrzeby czy swoje małe problemy jak w pierwszych dwóch miesiącach. Pamiętaj że jeśli tylko coś się niepokoi ,płacz według Ciebie trwa zbyt długo niezwłocznie skonsultuj sie z swoim pediatrą.

ROZWÓJ POZNAWCZY I MOTORYCZNY : Twoje dziecko rozwija swoje umiejętności wzrokowe, poznawcze i motoryczne w niesamowitym tempie i pozornie przypadkowo. Wyciąga rączkę i trafia w zabawkę, która uruchamia melodię. Gdy maluch znów jej dotknie, wydarzy się to samo. Teraz już wie, czego się spodziewać – a tym samym zdobył wiedzę poprzez odkrywanie. Jego siła rośnie. Może być w stanie trzymać głowę sztywno przez kilka minut po podniesieniu do pozycji siedzącej.

Twoje czteromiesięczne dziecko wykazuje lepszą koordynację ręka-oko. Potrafi rozpoznawać znajome twarze i wchodzić w interakcje. Dowiedz się więcej o kamieniach milowych w rozwoju Twojego dziecka.

KOMUNIKACJA :W wieku 4 miesięcy Twoje dziecko powinno być w stanie obrócić głowę w stronę dźwięku, jak gdyby szukając jego źródła. Może też zacząć się śmiać. Jakkolwiek wszystkie kamienie milowe stanowią niesamowite osiągnięcia, ten moment jest szczególnie przyjemny dla rodziców. Mózg Twojego niemowlęcia rozwija się i rośnie powodując zwiększoną aktywność fizyczną i interakcję społeczną. Nadal pomagaj dziecku w osiąganiu kamieni milowych poprzez stymulowanie jego rozwoju poznawczego w formie interaktywnych zabaw, aby np. wywołać śmiech dziecka. Rób śmieszne miny, łaskocz go– wszystko, co może wywołać pozytywną reakcję.

ZMYSŁY: Zmysły Twojego dziecka nadal się rozwijają. Wspomagaj jego postępy poprzez prawidłowe żywienie oraz różne bodźce dotykowe (miękkie zabawki o różnej fakturze), słuchowe (muzyka) i węchowe (różne zapachy).

Wzrok: Wzrok Twojego dziecka szybko się poprawia, a maluch nabywa nową umiejętność skupienia wzroku na obiekcie oddalonym o kilka metrów. Może wykazywać nowe zainteresowanie zabawkami. Skorzystaj z okazji do badania różnych kształtów, rozmiarów, kolorów i faktur. 
SEN: Rytm snu malucha może zacząć się zmieniać, dziecko może mieć dłuższe okresy czuwania, ale drzemki też będą dłuższe. Może rzadziej budzić się w nocy, ale powinno nadal kilkakrotnie spać w ciągu dnia i potrzebuje karmienia w ciągu nocy. 

ROZWÓJ POZNAWCZY I MOTORYCZNY : Twoje dziecko pracuje nad zwiększeniem swojej zręczności i koordynacji poprzez takie działania, jak kopanie, machanie rączkami i chwytanie – wszystkie te czynności wpływają na rozwój funkcji poznawczych, ponieważ wymagają lepszej pamięci i umiejętności skoncentrowania uwagi na dłuższy czas. Twoje dziecko może zacząć potrząsać grzechotką, wydawać dźwięki lub turlać się, wykazując się lepszą zręcznością, siłą i kontrolą nad mięśniami nóg, karku, pleców i ramion. Zazwyczaj dzieci obracają się najpierw z brzuszka na plecy. Niektóre dzieci obracają się już w wieku trzech miesięcy, inne potrzebują więcej czasu na osiągnięcie tego kamienia milowego. Kołysanie się w pozycji na brzuszku, połączone z kopaniem nóżkami i „pływaniem“ ramionami to sygnał, że Twoje dziecko niedługo się obróci. Kolejny krok to wykorzystanie tej nowej siły i koordynacji w celu nabycia umiejętności samodzielnego siedzenia i raczkowania. Wczesne odruchy stanowiące reakcję na bodźce prawdopodobnie zaczynają zanikać; niektóre z nich jednak mogą nadal utrzymywać się na tym etapie.


KOMUNIKACJA: Umiejętności językowe Twojego dziecka zaczynają szybko się rozwijać – maluch może zacząć wydawać dźwięki spółgłoskowe, takie jak „b“, „n“ i „m“. Nadal mów dużo do dziecka, aby mogło naśladować Twoje dźwięki. Zachęcaj do wszelkiej interakcji. Organizuj zabawy z innymi dziećmi lub dołącz się do grupy, w której możesz zapewnić dziecku kontakt z innymi dziećmi. Pozwól im przyglądać się sobie nawzajem, uśmiechać się, wydawać dźwięki i dotykać.

ZMYSŁY : Lepszy wzrok i lepsza percepcja głębi u Twojego dziecka nie tylko zwiększyły jego ciekawość świata, lecz również wprowadziły stałość form, dzięki której dziecko rozpoznaje, że jego miś nadal pozostaje jego misiem, nawet gdy stoi na głowie. Wspomagaj rozwój wzroku dziecka, zapewniając mu ciche miejsce do zabawy (najlepiej bez telewizora) z przedmiotami stymulującymi wzrok, umieszczonymi w różnych miejscach, na różne wysokości i w różnej odległości. Będzie to wspomagać jego zdolność skupienia oraz motywować go do poznawania świata i nauki. Pozwól mu patrzeć na samego siebie. Włóż do łóżeczka malucha nietłukące się lusterko, bez ostrych krawędzi, aby dziecko mogło na siebie patrzeć i uśmiechać się do siebie.

SEN: W wieku 5 miesięcy Twoje dziecko mogło zacząć wypracowywać sobie regularny rytm snu i pobudek. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, teraz może być dobry czas na wprowadzenie wieczornej rutyny. Możesz zrobić dziecku kąpiel, zaśpiewać kołysankę lub przeczytać bajkę. Dzieci uwielbiają powtarzalność – postaraj się zatem codziennie wieczorem zachować wypracowany schemat wieczornych czynności, które sprawdzają się w Waszym domu. 

ROZWÓJ POZNAWCZY I MOTORYCZNY: Wiele dzieci w tym wieku jest nadzwyczaj zainteresowane raczkowaniem. Dzięki poprawie wzroku widzą dalej, co skłania je do eksplorowania otoczenia i pracy nad niezależną mobilnością. Wstępne ruchy mogą zacząć się od „pływania“ na podłodze lub obrotów podczas leżenia na brzuszku. Takie czynności wzmacniają mięśnie karku, ramion i pleców, przygotowując do raczkowania. Gdy dziecko zyska większą kontrolę nad głową, może być w stanie trzymać głowę prosto, chociaż będzie nadal nieco chwiejna. Niemowlęta są niewiarygodnie elastyczne, co maluch może zademonstrować, chwytając za palce u nóg i podciągając je do buzi.


PODSUMOWANIE:

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy życia dziecka bardzo wiele się dzieje. Dziecko uczy się każdego dnia, poznaje świat a przede wszystkim samego siebie. Dziecko bardzo szybko się rozwija dla tego tak ważne jest karmienie już od pierwszych chwil na świecie.Rozwój mowy i słuchu jest związany z prawidłowym żywieniem. Jeżeli karmisz piersią, pamiętaj, że jakość i ilość Twojego pokarmu zależy od Twojego prawidłowego żywienia; zatem bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety, która składa się z odpowiednich ilości substancji odżywczych, kluczowych nie tylko dla Twojego zdrowia i samopoczucia, lecz również dla prawidłowego rozwoju Twojego dziecka. Dzięki karmieniu właśnie maluch będzie miał siły każdego dnia nabywać nowe umiejętności , pełen brzuszek zaś sprawi zdrowy i spokojny sen. Prawidłowe odżywianie dziecka również przyczynia się do jego wzrostu i rozwoju ruchowego. Prawidłowe żywienie  jest podstawą dla noworodka dla tego nie można tego tematu zaniedbać i zlekceważyć. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania koniecznie skonsultuj się z lekarzem pediatrą.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz